JAVNO PREDUZEĆE ZA OBAVLJANJE KOMUNALNE DELATNOSTI ZOOHIGIJENE

Naziv preduzeća

Puno poslovme ime:
Javno preduzeće za obavljanje komunalne delatnosti zoohigijene “Zoohigijena Ćuprija” Ćuprija.
Skraćeno poslovno ime:
JP “Zoohigijena Ćynpija” Ćuprija.

Delatnost

Poslovi i delatnost preduzeća obuhvataju:
1. hvatanje, zbrinjavanje, veterinarsku negu i smeštaj napuštenih i izgubljenih životinja (pasa i mačaka) u prihvatilišta za životinje.
2. neškodljivo uklanjanje životinjskih leševa sa javmih površina i objekata za uzroj, držanje, dresuru, izlaganje, održavanje takmičenja ili promet životinja , kontrola i smanjenje populacije napuštenih pasa u mačaka.
3. transport ili organizovanje transporta leševa životinja i sporednih proizvoda životinjskog porekla sa javnih površina i objekata iz tačke 2 do objekta za sakupljanje leševa na način koji ne predstavlja rizik po druge životinje, ljude ili životnu sredinu i ostale poslove iz oblasti zoohigijene.
4. obavljanje poslova dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.
5. konsultantske usluge u oblasti zdravstvene zaštite žkivotinja i zoohigijene.
6. saradnja sa nevladinim udruženjima, lovačkim i kinološkim i drugim sličnim organizacijama.
7. edukacija stanovništva iz oblasti zakonske regulative koja se bavi zoohigijenom u urbanoj sredini i oblasti upravljanja otpadom animalnog porekla.
8. formiranje i upravljanje karantinom za unutrašnji promet životinja. Javno preduzeće pored ovih delatnosti može obavljati i druge delatnosti za koje ispunjava zakonom predviđene uslove uz saglasnost Osnivača.

MISIJA

Javno preduzeće za bavljenje komunаlne delatnosti zoohigijene „Zoohigijena Ćuprija“ Ćuprija (u daljem tekstu: Javno preduzeće), formirano je na osnovu Odluke o osnivanju SO Ćuprija, br. 06-42¬3/2015-02 od 23.03.2015. godine.
Temelji za donoošenje ove Odluke i formiranje Javnog preduzeća su kako zakonsko utemeljenje (član 46 Zakona o veterinarstvu .članova 2 i 3 Zakona o komunalnim delatnostima), tako i potrebe da se uredi oblast o napuštenim životinjama i javnim površinama opštine Ćuprija, kao i upravljanje otpadom animalnog porekla na teritoriji opštine Ćuprija.
Takođe u okviru Javnog preduzeća predviđen je i rad službe matičenja i selekcije rasnog sastava domaćih životinja.

VIZIJA

Javno npeduzeće bi trebalo u budućnosti da upravlja opštinskim prihvatilištem za napuštene i izgubljene životinje u kome bi se zbrinjavavale napuštene životinje i pružala im pomoć, nalazili im novi vlasnici. Od nevlasničkih bi se pravile vlasničke životinje tj poveravala bi se drugome briga o njima. U oblasti upravljanja animalnim otpadom Javno preduzeće treba da predstavlja važnu kariku između kolektora animalnog otpada i kafilerija, što će sprečiti odlaganje ovakve vrste otpada po kontejnerima za odlaganje čvrstog komunalnog otpada.
Kod matičenja i selekcije rasnog sasava domaćih životinja na terigoriji opštine Ćuprija Javno preduzehe treba da unapredi rasni sastav domaćih životinja.

CILJEVI

1. ŠTO VEĆI BROJ VLASNIČKIH PASA. Još uvek postoje na teritoriji opštine Ćuprija -tzv. „vlasničko-nevlasnički psi“, a to su psi vlasnika koji nisu postupili u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i nisu svoje pse vakcinisali i obeležili mikročipom, tako da kada im čuvaju domove i imovinu onda su njihovi a kada povpede ili ugrizu nekoga ne može im se dokazati vlasništvo. Ovaj cilj će se ispuniti popisivanjem pasa na teritoriji opštine Ćynpija, i od gore navedenih pasa napraviti vlasničke ali takođe uz pomoć i asistenciju drugih organa u okviru njihovih zakonskih ovlašćenja (komunalna inepekcija, veterinarska republička inspekcija i u slučaju potrebe policija), U okviru ovog cilja je i UKLANjANjE napuštenih životinja sa javnih površina, smeštaj \ prihvatilište za napuštene i izgubljene životinje ili udomljavanje. Za ispunjenje ovih ciljeva lokalna samouprava mora izgraditi prihvatilište za napuštene i izgublene životinje i takođe mora da se uradi popis pasa na teritoriji opštine Ćuprija. Uspešnost ispunjenja ovog cilja je broj napuštenih životinja na javnim površinama.

3. UVOĐENjE ŠTO VEĆEG BROJA grla stoke u matičnu evidenciju Instituta za stočarstvo. Time se dobija ženjeni ishod odnosno poboljšava se rasni sastav domaćih životinja, evidentira broj umatičenih grla sa centralnom bazom podataka, obezbeđuje mogućnost korišćenje subvencija koje propisuje svojim uredbama Vlada Republike Srbije. Uspešnost ovog cilja meri brojem umatičenih grla u matičnu evidenciju.

2. SPREČAVANjE ŠIRENjA BOLESTI I NEPRIJATNIH MIRISA nastalih odlagnjem otpada animalnog porekla iz mesara, ribarnica, uginulih malih životinja sa poljoprivrednih gazdinstava, uginulih kućnih ljubimavca. Ovakvi otpadi su se do danas odlagali ili bacanjem u prirodu- (reke, potoci, jaruge) ili odlaganjem y kontejnere za odlaganje čvrstog komunalnog otpada. Realizaciji ovog cilja mira predhodi edukacija i stalno informisanje stanovništva, nabavka i postavljanje posebnih kontejnera za odlaganje animalnor otlada. Merljivost realizacije cilja je količina izvezenog otpada odloženidž u kontejnere za animalni otpad, gde je sada komparatorska vrednost = 0.

DIREKTOR

NADZORNI ODBOR

Ksenija Milošević

Zoran Zdravković